Obróć ekran

Przepraszamy za niedogodność. Ta rozdzielczość nie jest aktualnie obsługiwana. Obróć swój telefon, aby poprawnie wyświetlić stronę.

Aktualności

Wybierz interesującą Cię sekcję by dowiedzieć się więcej o aktualnościach lub promocjach

  • O firmie
  • Trenerzy
  • Aktualności
  • Promocje
  • Klienci
  • Partnerzy
  • Opinie
FACTORY IO – wirtualna fabryka w Twoim komputerze

FACTORY IO – wirtualna fabryka w Twoim komputerze

Aby uatrakcyjnić, urzeczywistnić i pobudzić wyobraźnię Uczestników na wybranych szkoleniach z grupy SIEMENS SIMATIC S7-1200/1500 wykorzystujemy oprogramowanie FACTORY IO.

Twoje indywidualne stanowisko szkoleniowe wyposażone jest w sterownik połączony z FACTORY IO – bogatym symulatorem obiektów i aplikacji przemysłowych w 3D.

Factory IO to oprogramowanie do symulacji systemów automatyki z wykorzystaniem popularnych technologii używanych w przemyśle. Na naszym szkoleniu w „wirtualnej fabryce” stworzysz własną linię produkcyjną, a następnie łącząc się ze sterownikiem PLC przetestujesz jej działania.

Dzięki FACTORY IO łatwiej przyswoisz prezentowane koncepcje, a także przetestujesz poprawność wykonania swoich projektów. Stworzone przez nas sceny odzwierciedlają typowe zadania, z którymi spotykasz się na swoim stanowisku pracy.

Długookresowa rejestracja ruchu w sieci Ethernet – praktyczne rozwiązanie

Długookresowa rejestracja ruchu w sieci Ethernet – praktyczne rozwiązanie

W swojej praktyce audytorskiej czasami spotkamy się z problemami wiązanymi z komunikacją poprzez sieć Ethernet występującymi sporadycznie, ale jednocześnie uciążliwymi w swoich konsekwencjach. Przykładem może być zakłócenie komunikacji w systemie PROFINET, „bezpodstawne” wyzwalanie funkcji bezpieczeństwa sterowanych przez PROFIsafe, brak dostępu do danych ze źródła w systemie SCADA itp..

Lokalizacja przyczyny problemu zwykle nie jest łatwa, a problem może leżeć w infrastrukturze sieciowej, ale też w urządzeniach końcowych. Dlatego też na etapie analizy istotny jest wgląd w ruch sieciowy. Jednym z rozwiązań, które pozwala w pewny i łatwy sposób przechwycić kompletny ruch w Ethernet jest wykorzystanie interfejsu TAP w postaci ProfiShark 100M lub ProfiShark 1G. Aplikacja ProfiShark Manager dostarczana wraz z tym interfejsem pozwala na uruchomienie rejestracji w postaci cyklicznego bufora przechowującego dane z okresu, który użytkownik może w prosty sposób zadeklarować (np. ostatnie 24 godziny). Dysponując kopią ruchu oraz znając moment w czasie kiedy pojawiło się zakłócenie można, korzystając z aplikacji dedykowanej do analizy ruchu w PROFINET np. PNT-PN Tool lub Wireshark analizować co się wydarzyło.

Modernizacja sieci PROFIBUS – szybki i korzystny cenowo sposób na poprawę stabilności systemu

Modernizacja sieci PROFIBUS – szybki i korzystny cenowo sposób na poprawę stabilności systemu

PROFIBUS wykorzystywany jest w systemach automatyki od połowy lat 90-tych i mimo swojego wieku z pewnością będzie nam jeszcze towarzyszył przez wiele lat. Niestety może się zdarzyć, że kondycja systemu nie będzie już najlepsza, że być może system nie pracuje stabilnie i wtedy pojawiają się naturalne pytania: reagować doraźnie na problemy? Zmodernizować sieć PROFIBUS, czy też zmodernizować system i przejść na PROFINET? Na wybraną odpowiedź wpływa wiele czynników. Bazując na naszym doświadczeniu, możemy polecamy modernizację sieci, celem poprawy jej kondycji i zapewnienia bezproblemowej pracy przez wiele lat.

Modernizacja może odbyć się w sposób, który nie wpływa na system sterowania, a to jest szczególnie istotne w sytuacji, kiedy inwestor nie posiada projektu źródłowego dla tego systemu.

Sprawdzoną metodą, pozwalającą na wyeliminowanie problemów w sieci jest jej przebudowa do struktury wykorzystującej koncentratory, pozwalające na zmianę topologii sieci z typowo wykorzystywanego układu liniowego na strukturę drzewa z wyróżnionym szkieletem sieci oraz odgałęzieniami do poszczególnych urządzeń końcowych (stacji DP Slave). W poszczególnych odgałęzieniach z reguły łączone są pojedyncze stacje lub niewielka ich liczba. Rozwiązanie to cechuje duża liczba segmentów z niewielką liczbą urządzeń i zwykle krótkimi odcinkami kabla. Dzięki temu podejściu system pracuje z dużym zapasem „mocy” w poszczególnych segmentach, a w sytuacjach awaryjnych lokalizacja problemu jest bardzo łatwa i szybka dzięki separacji pomiędzy poszczególnymi segmentami gwarantowanej przez koncentratory.

Urządzeniami pozwalającymi zrealizować tę koncepcję są koncentratory ProfiHub z linii produktów AnybusDiagnostics oferowane przez HMS (w przeszłości produkty te oferowane były przez PROCENTEC. Najczęściej wybieranymi koncentratorami są ProfiHub B5+R z 6 kanałami miedzianymi oraz ProfiHub B4FOR+ oferujący 2 kanały światłowodowe wykorzystywane do stworzenia szkieletu sieci, oraz 4 kanały miedziane do podłączenia stacji PROFIBUS DP.

Ze swojej strony gwarantujemy szybki zwrot inwestycji w postaci stabilnie działające sieci. W razie zainteresowania zachęcamy do kontaktu.

Sprawdzony zestaw diagnostyczny dla PROFINET

Sprawdzony zestaw diagnostyczny dla PROFINET

PROFINET to aktualnie najpopularniejszy standard komunikacyjny stosowany w systemach automatyki. System ten, jeżeli jest poprawnie zaimplementowany gwarantuje stabilną wymianę danych pomiędzy systemem sterowania, a jego peryferiami.

Niestety nasze doświadczenie audytowe wskazuje na to, że wiele systemów sprawia użytkownikom kłopoty i wymaga diagnostyki przyczyny zakłóceń komunikacji.

Eksperci INTEX chętnie dzielą się doświadczeniami ze zrealizowanych usług audytorskich w czasie szkolenia DIAGNOSTYKA SIECI PROFINET. Narzędziami diagnostycznymi, bez których lokalizacja źródła problemów czy ocena stabilności pracy systemu nie była by możliwa są PNT – PN Tool oraz interfejs ProfiShark. PNT – PN Tool to rozbudowana aplikacja, dzięki której użytkownik pozyska informacje diagnostyczne z urządzeń oraz wskazówki dotyczące ewentualnych źródeł problemów, zaś ProfiShark umożliwia nasłuchiwanie i rejestrację ruchu w sieci Ethernet co daje możliwość oceny stabilności komunikacji.

Zainteresowanym tematyką diagnostyki sieci Ethernet/PROFINET polecamy nagrania webinarów dostępne na stronach Akademii INTEX oraz na naszym kanale YouTube.

OPC UA  – bezpieczny i wydajny sposób komunikacji z systemami automatyki

OPC UA – bezpieczny i wydajny sposób komunikacji z systemami automatyki

OPC UA to interfejs pozwalający na szybkie uruchomienie komunikacji w ramach systemu automatyki lub z systemami nadrzędnymi. Wersja UA OPC wypiera poprzednią generację OPC bazującą na DCOM, oferuje nowe możliwości i spełnia wymogi nowoczesnych systemów w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Serwer OPC UA pozwala na dostęp do danych bieżących, historycznych oraz komunikatów i alarmów ze źródła. Co więcej z poziomu klienta OPC UA istnieje możliwość wywoływania zadań po stronie serwera, jest to funkcjonalność niedostępna w wersji klasycznej. Istotną cechą OPC UA jest zintegrowane na wielu poziomach bezpieczeństwo, dzięki któremu system wykorzystujący ten sposób wymiany informacji może spełnić wymogi najbardziej rygorystycznych polityk bezpieczeństwa organizacji.

Wszystkim zainteresowanym OPC UA dedykujemy szkolenie OPC UA – KONFIGURACJA, URUCHOMIENIE I DIAGNOSTYKA… z pewnością pozwoli ono poznać możliwości tego rozwiązania i rozpocząć jego wdrażanie w organizacji.

Bezproblemową migrację rozwiązań klasycznych do wersji UA zapewnia Matrikon UA Tunneller dzięki tej aplikacji Klient OPC UA może sięgnąć do danych z klasycznego serwera OPC, ewentualnie klasyczny klient OPC może pozyskać dane z serwera OPC UA.

W przypadku systemów w pełni opartych o OPC UA ze względu na oczekiwaną wydajność, ale też wymagania związane z bezpieczeństwem, może zajść potrzeba konsolidacji lub ukrycia serwerów (np. wbudowanych w urządzenia) przed klientem. Rozwiązaniem pomocnym w tym zakresie z pewnością będzie Matrikon Data Broker.

Zachęcamy do kontaktu w przypadku pytań związanych z OPC UA.